image_6487327 (3)

Jak se (ne)otužovat v těhotenství? Můj osobní příběh

Hodně absolventek kurzů a zájemkyň o otužování se mě ptá, jestli a jak jsem sevběhem těhotenství otužovala. Níže tedy popisuji, jak jsem v tomto období k chladu přistupovala – na základě doporučení lékařů, svých znalostí a zkušeností, ale i na základě aktuálního stavu a pocitů.

Těhotenství – první trimestr

Než jsem zjistila, že jsem těhotná, byla jsem několikrát ve vodě s teplotou pod 4 °C. Často jsem si v tomto období říkala, jak nezvykle náročné mi tyto ledové koupele připadaly, ale jak každý otužilec ví, ledová koupel je vždy jiná proto jsem předpokládala, že je to něco dočasného a že si jen možná potřebuji trochu odpočinout.

Když jsem zjistila, že jsem těhotná, rozhodla jsem se ledové koupele v prvním trimestru úplně vynechat. Plánovala jsem ale pokračovat v pravidelném sprchování se studenou vodou. Většinu prvního a část druhého trimestru jsem však musela proležet, takže jsem se rozhodla upustit i od něho. Navíc mi v tomto období byla taková zima, že když jsem ve 3. a 4. měsíci, tedy v létě, vlezla do bazénu s vodou o teplotě 29 °C, bylo mi hned chladno. Rozhodla jsem se to tedy respektovat a dopřávala jsem si výhradně teplo.

Druhý a třetí trimestr

Když jsem se na přelomu 4. a 5. měsíce začala cítit lépe a silněji, pomalu jsem opět zařadila studené sprchy na závěr běžných teplých – nejprve na půl minuty, pak po několika dnech na 1–2 minuty. Po dalších dvou týdnech jsem naskočila na tehdy začínající zářijovou otužileckou sezónu. Ve dnech nebo týdnech, kdy jsem se cítila dobře, jsem se v přírodě otužovala 1–2krát týdně. Poprvé po prvních náročných měsících těhotenství jsem tehdy cítila, že se mi vrací síla a energie. Studená voda mě doslova nabíjela… Otužovala jsem se téměř celý druhý trimestr a část třetího. Rostoucí miminko a náš společný krevní oběh mě úžasně zahřívaly, takže po zimomřivém začátku těhotenství jsem pro změnu zažívala pravý opak – ten nejteplejší pocit, jaký jsem kdy zažila – žádné studené ruce a nohy, jen nádherně prokrvené tělo až do konečků končetin.   

Jak se (ne)otužovat v těhotenství? Můj osobní příběh 1

Jemný závěr

Když teplota vody klesla pod 10 °C, rozhodla jsem se vrátit ke studeným a ledovým sprchám a v přírodě jsem nořila jen končetiny. To jsem dělala už i dříve, v týdnech, kdy jsem se cítila slabě a unaveně. Protože jsem byla díky rostoucímu miminku a našemu propojenému krevnímu oběhu pocitově pořád v teple, rozhodla jsem se ve třetím trimestru praktikovat otužování na vzduchu. Na přelomu listopadu a prosince jsem absolvovala zhruba 20–30minutové svižné procházky v krátkém rukávu. Devátý měsíc však přinesl další výzvy, které mě vyčerpaly, a tak jsem ke konci těhotenství od studených sprch a procházek na lehko pustila. 

Po porodu

Bezprostředně po porodu mi v porodnici doporučili studené sprchy. Toto doporučení mě velmi potěšilo, a tak jsem se do toho hned pustila. Z počátku to byly hlavně krátké oplachy dolní poloviny těla. Kolem konce šestinedělí, kdy jsem se cítila relativně zotavená, jsem se vrátila ke každodenním studeným a následně ledovým sprchám celého těla. Vynechala jsem pouze dny, kdy jsem se cítila velmi nevyspale. Osm týdnů po porodu jsem se poprvé koupala venku v sudu (bylo to v březnu), voda měla asi 10 °C, a tři měsíce po porodu jsem začala s pravidelnými ledovými koupelemi (pod 4 °C).

Kojení

V tomto období jsem pravidelně kojila a stále kojím. Ledová lázeň u mě nikdy neovlivnila tvorbu mléka ani samotné kojení. Na radu sestry na oddělení šestinedělí i laktační poradkyně jsem prsům dopřávala extra dávku studené vody, zejména ve sprše po kojení. Dosud jsem neměla s kojením žádné problémy, kojení pro mě nikdy nebylo bolestivé (až do období vyrostlých zoubků :D) a také jsem neměla zánět prsu.

Základní doporučení

Hodně často jsem v průběhu sedmi let na kurzech dostávala dotazy, zda je otužování v těhotenství vhodné. Moje odpověď byla vždy stejná – pokud jste se neotužovaly před otěhotněním, v těhotenství nezačínejte. Dávka adrenalinu by mohla být příliš vysoká a průběh těhotenství by mohl být příliš stresující. Pokud jste se však otužovala před otěhotněním, tuto opakovanou stresovou zátěž pravděpodobně zvládáte lépe a hlavně klidněji, což je důvod, proč v chladové terapii mnoho těhotných otužilkyň pokračuje (za předpokladu, že těhotenství je jinak bezproblémové).  Je však každopádně důležité respektovat svůj aktuální stav a poradit se o otužování s gynekologem.

Jak se (ne)otužovat v těhotenství? Můj osobní příběh 2

Já osobně jsem otužování konzultovala se třemi gynekology. Jejich doporučení jsem pak tak nějak zprůměrovala. Vzhledem ke všem rizikům, která s sebou první trimestr nese, bych se v dalším těhotenství ledovým lázním v prvních třech měsících vyhýbala. Ve druhém a třetím trimestru bych se nechala vést svým tělem stejně jako v tomto těhotenství – každý den může být úplně jiný, takže je dobré nemít žádný plán otužování a respektovat, když se na to tělo v určitý den nebo týden (nebo měsíc) necítí.

Po porodu může chlad pomoci s prevencí zánětu porodních cest i prsou, navíc se tělo pomalu, ale jistě hojí. I ve dnech či týdnech po porodu, kdy jsem neměla energii ani čas na nic jiného než na péči o dítě, jsem si mohla dopřát dvouminutovou studenou sprchu a udělat něco pro sebe – fyzicky i psychicky. Již po několika dnech jsem pak studené sprchy začala prodlužovat a kohoutek jsem otáčela na pořád více studenou vodu. Cítila jsem, jak mě studená voda dává dohromady, dodává mi energii, uvolňuje mě a regeneruje po těhotenství, porodu a šestinedělí. Opět jednou se mi potvrdilo, jak skvělý, dostupný a rychlý nástroj studená voda je…

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email