Švédsko, Baltské more

Jak se otužovat v létě?

Otužování je možné i v létě, i když v jemnější formě. V článku najdeš 10 efektivních tipů na ledovou letní praxi doma i na cestách aniž by sis musel objednávat kila ledu.

10 tipů na letní praxi pro milovníky chladu

Cokoliv pod 16 °C je otužování

Když se na jaře oteplí, milovníci ledové vody mají často pocit, že na následujících několik měsíců je po všem. Není to ovšem tak úplně pravda. Tělo vnímá jako otužování cokoliv pod 16 °C, podle některých zdrojů dokonce pod 18 °C. Mnoho přírodních zdrojů, hlavně řek a potoků, však pod tuto teplotu nikdy neklesne, takže i přesto, že voda není ledová, pořád se můžeme efektivně otužovat. Stačí, když ve vodě pobudeme déle (pořád stačí několik minut), nebo když v ní místo statického pobytu začneme plavat a občas si namočíme taky hlavu.

Otužování na vzduchu

Pod 18 °C klesá teplota vzduchu běžně i v létě, hlavně brzy ráno a pozdě večer. Stačí tehdy venku strávit nějaký čas v letním oblečení. Podobně je to se „špatným počasím“, když prší nebo když se ochladí a fouká. Většina lidí tehdy sahá po teplejším a nepromokavém oblečení. Pokud ale pracujete s chladem, vyjděte do takového počasí alespoň na 15 minut bosky a v letním oblečení. Často se stává, že tělo navyklé na letní teplo bude i menší chlad vnímat intenzivněji než ledovou koupel v zimě, takže i když je to cvičení jemnější, je efektivní a tělo udrží v chladové kondici. Na vzduchu ale adaptace na chlad trvá minimálně 10–15 minut, takže na chladném vzduchu bychom měli strávit alespoň čtvrt hodiny.

Otužování končetin

1–2 kila ledu si snadno zamrazíte i doma. Stačí si led zamrazit v plastové misce, rozbít ho a nasypat do kbelíku s nejstudenější vodou, jakou doma máte. V kbelíku pak můžete otužovat končetiny – střídavě ruce i nohy. Ponory končetin můžete opakovat i několikrát po sobě, ideálně na dvě minuty, o přestávkách je pomalu rozhýbat a zahřát bez externího zdroje tepla. Končetiny pak budou skvěle připravené na zimu, dopřejete si dávku pořádného chladu alespoň na část těla a budete pracovat na dobrém prokrvení končetin (což se hodí hlavně lidem se studenýma rukama a nohama).

Extra ledová sprcha

Pokud pro vás sprcha není dost studená, můžete v ní v létě zůstávat déle než obvykle, nebo si připravit speciální „vychytávku“ a zavěsit pod sprchu sítko s ledem, přes které bude voda ze sprchové hlavice protékat. Led se bude během sprchování topit a voda bude studenější.

Ledová vana

Chladové cvičení je nejintenzivnější, pokud je tělo do vody ponořeno celé. I adaptace je tehdy rychlejší, proto se zdá být ledová sprcha mnoha lidem o tolik nepříjemnější než ledová koupel. Pokud máte vanu, můžete si do ní buď jen napustit studenou vodu a pobýt v ní několik minut, nebo si doma zamrazit pár kilo ledu a použít i ten. V létě si led snadno opatříte i ve velkých obchodních řetězcích.

Horské potoky a řeky

I když jsou plytké, dá se v nich praktikovat alespoň ponor končetin, třeba několikaminutová procházka ve vodě po kotníky. Hlubší potoky nebo přehrady nedaleko hor jsou pak v létě skvělé na celotělové ponory. Třeba v Krkonoších se potoky drží i v létě maximálně na 13 °C, začátkem léta je to pořád 10 °C. Za studenou vodou ale nemusíte na hory. Pokud znáte nějaký přírodní zdroj vody v lese, ideálně u skal a ve stínu, je velmi pravděpodobné, že i v létě v něm bude mít voda méně než 18 °C. U Prahy můžete využít třeba Slapy, kde má voda v létě kolem 12 °C.

Cestování za chladem

Mnoho lidí jezdí uprostřed horkého léta za ještě větším horkem. Pro ty, kteří mají rádi ledovou vodu, je zde ale možnost cestovat naopak za chladem, třeba do zemí severní Evropy, nebo do hor v okolních státech. Jelikož jsou ale hory často součástí národních parků, nejdřív si ověřte, zda je možné se zde koupat (třeba v plesech a potocích ve Vysokých Tatrách je koupání zakázáno). Skvělou volbou jsou například ledovcová jezera v Horním Rakousku. Nejchladnější najdete u Halštatu.

Koupání v mrazáku

Někteří lidé zkrátka chtějí přístup k ledu pořád. V tom případě si na zahradu nebo na balkon umístí velký mrazák, kde jednou nebo dvakrát týdně nechají vodu zamrznout, led rozbijí a dopřejí si řádnou ledovou lázeň i uprostřed léta, aniž by museli kupovat led. Mrazák může být zapnutý i pořád a domácí ledová lázeň je pak k dispozici opravdu nonstop.

Saunování

Praktikujeme ho hlavně v zimě, ale svůj význam má i v létě, kdy nám dokonce pomůže adaptovat se na vyšší teploty. Pokud se vydáte do saunového světa s ledovými bazénky, budete se moci i řádně vychladit a udržet se v chladové kondici. Pokud na saunu nebudete mít chuť, můžete třeba střídat 2 nebo 3 ponory do ledového bazénku s jemným pohybem a odpočíváním na lehátku jako po sauně nebo venku na teplém vzduchu.

Ochlazení dýcháním

Správně provozované dýchaní dle Wim Hof Method tělo často ochlazuje. V horkých letních ránech je skvělým nástrojem, jak se zchladit i bez vody, a navíc alkalizovat tělo a uvolnit ho hormetickou dávkou stresu. Na citelné zchlazení jsou obvykle potřebná 3–4 kola dýchání. Pokud u dýchání cítíte příliš velkou zimu, můžete se přikrýt. Není to kontraproduktivní, chlad při dýchání jako by vycházel zevnitř.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email